Ακολουθήστε μας στο VIBER για να λαμβάνετε σε πραγματικό χρόνο τις αναρτήσεις μας.

Όποτε θέλετε μπορείτε να αποχωρίσετε (αν και δεν το θέλουμε).

Έκανε το πρώτο βη΄μα η ΚΑΕ Παραμυθιάς – Δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Post-Game δηλώσεις Τσιρώνη/Τζίμα/Μπάλλα/Κιφοκέρη

Με τους Κώστα Χάιδο και Κώστα Κρικώνη να πραγματοποιούν ηγετικές εμφανίσεις κάνοντας τη διαφορά η Παραμυθιά κατέκτησε μία ακόμα νίκη στην έδρα διατηρώντας απόρθητο το ΔΑΚ Παραμυθιάς στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της για τη φετινή σεζόν.

Με το 73-67 επί της Δόξας-Πύρρου Άρτας η Παραμυθιά έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Ο Χάιδος απέδειξε για ακόμα μία φορά την ποιότητά του έχοντας 31 πόντους με τον Κρικώνη να είναι επίσης εξαιρετικός με 23. Μπάλλας με 25 πόντους ο πρώτος σκόρερ των Αρτινών, με τους Γυφτοκώστα και Νίκα να τον ακολουθούν έχοντας αμφότεροι από 15. Ο Γεωργάκης δεν αγωνίστηκε από πλευράς φιλοξενουμένων.

Με την ώθηση του κόσμου της η Παραμυθιά προηγήθηκε με 13-0 στο ξεκίνημα με τον Μπάλλα να σημειώνει το πρώτο καλάθι της Δόξας-Πύρρου η οποία σιγά σιγά κατάφερε να το μαζέψει με το σκορ στο 10΄ να είναι 20-16. Η φοβερή δυάδα των guard των γηπεδούχων έδειξε από την αρχή του αγώνα σε καλή κατάσταση έχοντας μαζί τους 18 από τους 20 πόντους της Παραμυθιάς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην αντίπερα όχθη ο Γυφτοκώστας μέτρησε 7 πόντους. Πιο ισορροπημένη η δεύτερη περίοδος με την Παραμυθιά πάντως να διατηρεί σταθερά τα ηνία στο σκορ και στο 20΄ να είναι στο 35-29. Δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Τάκη Παππά στο τρίτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να βρεθούν ακόμα και στο +20 με τους φιλοξενούμενους πάντως να μειώνουν στο 30΄ στους 11 (57-46).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα +7 (66-59) περίπου 5΄ πριν το φινάλε με το σύνολο του Ηλία Κιφοκέρη με επιμέρους 6-1 να μειώνει στους 2 (67-65) στα 2:49 πριν το τέλος. Η Παραμυθιά έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία φτάνοντας στη νίκη με 73-67 και κάνοντας το 1-0.

Η σειρά μεταφέρετε την επόμενη Κυριακή στην έδρα της Δόξας-Πύρρου Άρτας με την ομάδα του coach Κιφοκέρη να θέλει μόνο τη νίκη προκειμένου να μείνει “ζωντανή” και τους “πράσινους” να έχουν το πρώτο match ball για την κατάκτηση του τίτλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-29, 57-46, 73-67

Διαιτητές: Λιότσος-Θώμος Β.

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 31(4), Ψιλοδημητρακόπουλος, Κρικώνης 23(2), Τάχιας, Τζίμας 5, Κατσίβελος 4(1), Μπέλλος 2, Μάλλιος 2, Μπαζάκας 4(1), Τσιρώνης 2

Δόξα-Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 15(2), Νίκας 15(2), Βάσιος 4, Βασιλείου 2, Μάνθας 6(2), Μπάλλας 25(1), Γεωργίου, Μουκάι