Άδικη ήττα για τον Θεσπρωτό από την Καβάλα

Καταπληκτικό ματς έγινε στην Ηγουμενίτσα, με Θεσπρωτό και Καβάλα να τα δίνουν όλα για τη νίκη, τη μακεδονική ομάδα να χαμογελάει όμως στο τέλος, φεύγοντας με το τρίποντο. Δικαιούταν το θετικό αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι, πραγματοποιώντας ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο.

Φωτογραφίες Απόστολος ΔήμοςΈντονα παράπονα από πλευράς Θεσπρωτού για τη διαιτησία του αγώνα, με αποκορύφωμα το 36ο λεπτό, όταν σημειώθηκε και το μοναδικό τέρμα της συνάντησης, ζητώντας οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στην εξέλιξή της, ο Κόκκορης γύρισε την μπάλα στον Βαλαβανόπουλο που με σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκη τον Κίναλη για το 0-1, σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που καταγράφηκαν στο α΄ ημίχρονο.

Οι προσπάθειες του Θεσπρωτού για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση ήταν τεράστιες στο β΄ μέρος, στο οποίο κυριάρχησαν και έκλεισαν στα καρέ τους τους αντιπάλους τους, ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο, όμως στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Ο Γώγος είχε δοκάρι στο 48΄από πολύ κοντά ενώ μεγάλες ευκαιρίες απώλεσαν και οι Ραμίρεζ (δύο φορές), Σαραντίδης (δύο φορές) και Καζβιρόπουλος. Ο Καζαντζίδης είχε την καλύτερη  στιγμή για τους νικητές στο β΄ ημίχρονο, όμως ο Κίναλης απομάκρυνε με τα πόδια. Δεν μέτρησε στο 86΄ προσπάθεια του Διγκόζη, που κατέληξε σε γκολ, αφού νωρίτερα είχε σηκωθεί η σημαία του βοηθού.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Συνθέσεις:

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κωνσταντακόπουλος, Σταυρίδης, Γκανσιέρ (76΄Διγκόζης), Ζιώγας, Ραμίρεζ, Κωνσταντίνου (76΄Σαραντίδης), Πατσέκο, Πούφλης (22΄λ.τ. Καζβιρόπουλος), Γώγος Α. (65΄Πέντσας).
Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης,  Καζαντζίδης (80΄ Τενεκές), Κολλαράς, Στίκας, Παντελίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Παπαδόπουλος, Ορφανίδης (80΄Γεωργακόπουλος) Βαλαβανόπουλος (80΄Αδαμάκης), Κόκκορης.