Στην Γ΄ΕΘνική η Νικόπολη στο μπάσκετ (Φώτο – Βίντεο)

nikopoli basΣτην Γ΄ ΕΘνική η Νικόπολη στο μπάσκετ

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο κατάμεστο γήπεδο της Λιμνοπούλας στα Γιάννενα με τον Βίκο να κερδίζει μεν την Νικόπολη με 59-58 αλλά ο τίτλος του πρωταθλητή της Α ΕΣΚΑΒΔΕ και παράλληλα η άνοδος στην Γ Εθνική να πηγαίνουν στην ομάδα της Πρέβεζας μιας και είχε κερδίσει με 8 πόντους διαφορά το πρώτο παιχνίδι. Η Νικόπολη ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Με αιχμή του δόρατος τον Μπάλλα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-17.
Η ομάδα του Βίκου αντέδρασε. Έσφιξε την άμυνα της, έκλεψε μπάλες και με καλύτερους στην επίθεση τους Οικονομίδη και Εξαρχόπουλο μετέτρεψε το -6 του πρώτου δεκάλεπτου σε +4 με την λήξη του ημιχρόνου 35-31.Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκινάνε πολύ δυνατά το παιχνίδι. Η Νικόπολη δεν σκοράρει στα πρώτα τέσσερα λεπτά και ο Βίκος πάει την διαφορά στους οκτώ πόντους.Ο Νίκας είναι πάρα πολύ καλός στο δεύτερο μέρος και με κρίσιμα σουτ τριών πόντων κατεβάζει συνεχώς την διαφορά στους 4-5 πόντους και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών το παιχνίδι έχει ανάψει για τα καλά καθώς ο Βίκος απέχει απο το μαγικό +9 μόλις τέσσερις πόντους 51-46.
Αστοχία εκατέρωθεν στην αρχή της περιόδου. Ο Βίκος φτάνει στο +9 τρία λεπτά πριν το τέλος 59-50 και το γήπεδο παίρνει φωτιά. Εκεί γίνεται μια αμφιλεγόμενη φάση που ξεσηκώνει θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους. Ο διαιτητής Λιότσος σφυρίζει φάουλ υπέρ του Αργυρού ο οποίος συνεχίζει την προσπάθεια και δέχεται πάλι φάουλ πάνω στην προσπάθεια για μπάσιμο που το σφυρίζει ο διαιτητής Μίγδος. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι η μπάλα θα πρέπει να παιχτεί από τα πλάγια και να μην δοθούν βολές καθώς ο διαιτητής Λιότσος είχε σφυρίξει πρώτος.
Εδώ να τονίσουμε ότι σε συνομιλία που είχαμε τον ρέφερι της αναμέτρησης μετά το τέλος του αγώνα και σε ερώτηση που του κάναμε μας ανέφερε ότι το φάουλ που σφύριξε αυτός πρώτος είναι βολές καθώς ο παίκτης της Νικόπολης ήταν στο πρώτο βήμα για μπάσιμο. Το  σκορ πήγε στο 59-52 με δυο βολές του Αργυρού.Ο Βίκος δεν ξανασκοράρει από εκείνο το σημείο και μετά και ο Βασιλειάδης που ήταν ο άσσος στο μανίκι που έκρυβαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά με τρίποντο διαμορφώνει το 59-58.
Ο Βίκος αστοχεί και κάνει αμέσως φάουλ στον Βασιλειάδη που αστοχεί επίτηδες και στις δυο βολες καθώς ήθελε να αποτρέψει το ενδεχόμενο της παράτασης. Η νίκη πήγε στον Βίκο αλλά το πρωτάθλημα στην Πρέβεζα. MVP του τελικού ο Χρήστος Μπάλλας με άξιο συμπαραστάτη στο δεύτερο ημίχρονο τον Κώστα Νίκα και τους Βασιλειάδη και Αργυρό στο τέλος. Από την ομάδα του Βίκου που οι παίκτες της πάλεψαν σαν σκυλιά επί 40 λεπτά (χάθηκε το μέτρημα στις πόσες βουτιές έγιναν για να σώσουν την μπάλα) ο Οικονομίδης και ο Εξαρχόπουλος με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:Α:11-17 Β:24-14 Γ:16-15 Δ:8-12

Βικος Ζαγοροχώρια(Πάνου): Μιχαήλ 9(1), Πανταζής 4, Κιμισκίδης, Χαντέλης, Οικονομίδης 17(3), Δάλλας, Νικηφορίδης 2, Εξαρχόπουλος 17(2), Τσουμάνης 4, Παπαγγελής , Τάσσης, Γιωτάκης 4

Νικόπολη Πρέβεζας(Παπύρης-Πολίτης): Αργυρός 10(1), Γάκης, Τσιτσώνης 6(1), Ροντογιάννης 2, Καραμπάς, Βασιλειάδης 7(1), Παπαμιχαήλ, Νίκας 14(3), Μπακάλης, Αγραπιδάκης, Μπάλλας 19